Təkcə XX əsrin əvvəllərində Çar Rusiyası tərəfindən dərc edilmiş xəritələrə baxmaq kifayətdir hər kəs görsün ki, indiki Ermənistan ərazisində toponimlərin mütləq əksəriyyəti Azərbaycan mənşəlidir. O xəritələrdə “Sevan gölü” adlı göl yoxdur. O xəritələrdə Göyçə gölüdür və bütün digər bizim istifadə etdiyimiz tarixi toponimlərimiz orada öz əksini tapıb.
BUTA.TV xəbər verir ki, bu sözlərlə tarixçi alim Zaur Əliyev Prezident İlham Əliyevin AMEA-nın 80 illik yubileyindəki çıxışını bir daha təsdiqləyib.
O bildirib ki, Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının 80 illik yubiley yığıncağında çıxışından sonra ermənilər saxta xəritələri sosial mediada paylaşmağa başlayıb ki, guya qədim xəritələrdə “Sevan” adı yazılıb:
“İndi onlara cavab olaraq elə Ermənistan SSR və SSRİ tərəfindən gölün Göyçə adlanmasına dair tədqiqatlarını təqdim edirəm.
1. Sevan (Göyçə) Gölü Hövzəsi. 3 cilddə
Redaktor(lar): Levinson-Lessing, F.Yu.
SSRİ Elmlər Akademiyasının Nəşriyyatı, Leninqrad, 1931, 264 səhifə;